Euro Projekt Architekci
25.06.2019

Projektowanie hotelu – o czym należy pamiętać?

Wydawać by się mogło, że projektowanie hotelu nie wymaga szczególnych umiejętności. Wystarczy przecież przewidzieć kilkanaście lub kilkadziesiąt pokoi dla gości, recepcję, restaurację i ewentualne dodatkowe atrakcje. Ma być pięknie i przytulnie! Czy aby na pewno? Okazuje się, że projektowanie hotelu to nie lada wyzwanie, a od pracy architekta często zależy biznesowy sukces całego przedsięwzięcia. Zobacz, o czym należy pamiętać podczas projektowania hotelu.

Projektowanie hotelu: od czego zacząć?

Projektowanie hotelu musimy podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim na początku należy zastanowić się nad tym, jaki charakter ma mieć obiekt noclegowy, do kogo będzie kierowany i jakie pomieszczenia są w nim niezbędne. Oczywiście wiemy, że zależy nam na pokojach dla gości, recepcji czy restauracji. Warto jednak zastanowić się też choćby nad tym, czy nasz hotel będzie posiadł własną pralnię, czy będziemy korzystać z usług zewnętrznej firmy. Dobrze jest też przeanalizować sytuację ze SPA, basenem i salami konferencyjnymi. Najistotniejsze w hotelu jest jego sprawne funkcjonowanie, skrzętne ukrycie pracującej obsługi oraz zadbanie o oszczędność czasu i pieniędzy. Kwestie estetyczne są również bardzo ważne, jednak pamiętajmy, że to dobre rozplanowanie pracy często decyduje o biznesowym powodzeniu przedsięwzięcia.

Wyzwaniem jest… Budżet!

Zmieszczenie się w budżecie Inwestora to prawdziwe wyzwanie dla architekta. Wiele osób zarzuca biurom architektonicznym, że chcą one realizować swoje wizje bez względu na przewidywany budżet, jednak tylko dzięki jasnym zasadom finansowania jesteśmy w stanie wprowadzać nasze projekty w życie. Właśnie dlatego zawsze staramy się znaleźć takie rozwiązanie, by finalny projekt jak najdokładniej mieścił się w przewidywanym budżecie. Czasem wiąże się to z rezygnacją z niektórych elementów dekoracji, w innych przypadkach konieczna jest zmiana całej koncepcji. Zadaniem architektów, projektujących hotele, jest stworzenie obiektów funkcjonalnych oraz zniwelowanie jak największej liczby ewentualnych niedogodności dla gości.

Pomieszczenia hotelowe

Przy projektowaniu hotelu ważna jest jedna zasada – obsługa musi doskonale widzieć gości i kontrolować ich potrzeby, ale goście nie muszą wiedzieć o obecności pracowników. Właśnie dlatego należy zadbać choćby o to, by osoby, przebywające w restauracji, nie musiały oglądać tego, co dzieje się w kuchni czy na wydawce. Zasada ta dotyczy również kelnerów – powinni być oni dyskretnie ukryci, a równocześnie wciąż zwracać uwagę na gości w sali. Sytuacja ta odnosi się także do osób, sprzątających pokoje hotelowe. Ich praca nie powinna rzucać się w oczy. Wszystkim zależy bowiem na maksymalnej dyskrecji. Pomieszczenia hotelowe muszą być zaprojektowane w duchu tej zasady.

Projektowanie hotelu bywa problematyczne wówczas, gdy jego oferta kierowana jest do wszystkich: klientów indywidualnych, grupowych oraz biznesowych. Nie każdemu bowiem odpowiada sytuacja, kiedy grupa pracowników z wyjazdu integracyjnego zajada śniadanie w towarzystwie klientów indywidualnych w jednej sali restauracyjnej. Z drugiej strony również może być to kłopotliwe – dzieci mogą przeszkadzać klientom biznesowym. W takich przypadkach ważne jest przewidywanie podobnych sytuacji, dlatego do projektu hotelu najlepiej zatrudnić doświadczonych architektów.

Jak widać, zaprojektowanie hotelu nie jest sprawą prostą, a architekt musi dołożyć wszelkich starań, by ostatecznie budynek przynosił zyski oraz był komfortowy nie tylko dla gości, lecz także dla pracowników. Zadanie to wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Dla architektów z Europrojekt projektowanie hotelu nie ma żadnych tajemnic, dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy.

back
-->